top of page

Družba Kćeri Milosrđa

Družba Kćeri Milosrđa Trećega samostanskog reda sv. Franje osnovana je u Hrvatskoj u Blatu na otoku Korčuli 4. listopada 1920. godine, gdje se i danas nalazi Kuća matica. Utemeljila ju je bl. Marija Propetog Isusa Petković uz mudro vodstvo suutemeljitelja mons. Josipa Marčelića, dubrovačkoga biskupa.

Družba je papinskoga prava od 1956. godine. Vrhovna uprava je u Rimu. Oko 320 članica Družbe djeluje u tri provincije: Hrvatska, Argentina/Čile/Peru i Paragvaj/Kuba.

Pripojena je 1928. godine Redu Manje braće.

Živi karizmu milosrđa pronoseći milosrđe Vječnog Oca u radu s djecom i mladima, te odraslima kroz odgojno-obrazovni i župni apostolat, u radu sa starima i bolesnima kroz apostolat zdravstva i starijih osoba, u misijama, u promicanju dostojanstva ljudske osobe i drugim službama u zajednici, pozorne na znakove vremena i potrebe Crkve.

marija-propetog.jpg

Marija je bila mudra djevica i jaka žena, zaljubljena u Boga i osjetljiva na mnoge potrebe svojih mještana, napose siročadi i sirotinje. Ipak, djelo osnutka Družbe zahtjevalo je od Marije odlučan korak. I dok se ona borila u sebi itražila način kako ostvariti svoju želju Gospodin joj šalje odgovor po dubrovačkom biskupu Josipu Marčeliću koji je bio dobar poznavatelj Marijine duše, te je moli da ostane u Blatu. I ostala je. Tako je na Blagovijest 25. ožujka 1919. godine Marija s petdjevojaka iz Blata i Vele Luke pod vodstvom biskupa Marčelića započela put koji je vodio do utemeljenja redovničke družbe u Blatu.

Družba je dobila ime Družba Kćeri Milosrđa, a za Mariju to znači da je rođena iz ožjeg milosrđa da nastavi njegovo djelo ljubavi i milosrđa. Zato karizma Družbe je živjeti i svjedočiti milosrđe Nebeskog Ocai njegova božanskog Sina Isusa Krista.

Nezin poziv bio je dakle služiti Gospodinu u siromasima, patnicima i napuštenima. Ta ljubav i milosrđe prema bijednima  odvelo ju je daleko od rodnog Blata. Kad su je godine 1936. hrvatski franjevci koji su radili u misijama u Argentini pozvali da pošalje sestre i tamo započne s radom spremno se odazvala. Godine 1940. i sama je pohodila sestre i tamo ostaje punih 12 godina zbog II sv. rata. Tako je u Argentini, Paraguayu, Čileu i Peruu sa sestrama preuzela rad  u bilnicama i sirotištima.

Sve što je radila i svjedočila ostavila je kao duhovnu baštinu svojim sestrama. 

Vrijeme Duhu i karizmi sestre se posvećuju odgojno-formacijskom i župnom apostolatu, apostolatu na zdravstvenom polju i među starijim osobama, misijama i drugim službama u zajednici, pozorne na znakove vremena i potrebe Crkve. Dakle, apostolsku djelatnost izvršavaju u Crkvi, za Crkvu i s Crkvom.

Sestre u Puli

Sestre Kćeri Milosrđa prisutne su u Puli od 1947. godine. 

Rad sestara bio je raznolik: briga za ures i čistoću crkve, vodile sviranje i pjevanje, davale satove sviranja, katehizirale, pripremale djecu za Prvu pričest, radile u staračkom domu, bolnici, čuvale djecu...

Na molbu biskupa mons. Ivana Milovana i dozvolom poglavara Družbe 2001. godine sestre su došle u župu Krista Spasitelja na Velom Vrhu. Tu su nastavile radom u vrtiću "Marija Petković. Jedno vrijeme su katehizirale u OŠ "Veli Vrh" i uključile se u župni apostolat. Djelatnost se nastavlja i dalje za dobro djece, obitelji, župe, te na slavu Božju.

Prisutnost sestara

Danas je karizma Družbe prisutna u 14 država: Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Srbija, Slovenija, Italija, Njemačka, Rumunjska, Kanada, Kuba, Argentina, Paraguay, Čile, Peru,i Kongo.

Sestre su zahvalne Gospodinuza sve što su učinile i primile po djelima Družbe. Stoga je na svetkovinu sv. Franje 4. listopada 2019. g. u Blatu na Korčuli započela jubilarna godina u prigodi 100 godina osnutka Družbe sa željom nastaviti hod Marijinim stopama: donositi milosrđe najpotrebnijima.

bottom of page